Hestabv NVVR Prubo MrGPS TopoGPS Nieuws R&M

Ruiteren & Mennen door het Leersumseveld Utrechtse Heuvelrug korte route 11 km

 

 

Het Leersumse Veld is een van de bekendste natuurgebieden binnen de Utrechtse Heuvelrug. Het Leersumse Veld ligt in een natuurlijke laagte. Ten tijde van de ijstijd is dit gebied uitgesleten door smeltwater van de gletcher die ook stuwwal de bekende Utrechtse Heuvelrug heeft gevormd. Door ontbossing en overbeweiding in de loop van eeuwen is de grond uitgeput geraakt en werd het Leersumse Veld uiteindelijk een gebied van stuifzand en heide en waar zich op de nattere delen veen kon vormen. De Leersumse Plassen werden gevormd doordat gedurende de 18e eeuw het veen werd afgegraven om als brandstof te dienen. Het stuifzand vormden zich door overbeweiding en het afplagging van heide, waardoor deze zich niet tijdig meer kon herstellen en de wind vat kreeg op het zand. Om dit te voorkomen heeft men in de 19de eeuw opnieuw bossen aangeplant. Bij Leersum zijn nog enkele stuifzandgebieden te vinden. Zoals de Ginkelse Duinen, zuidoostelijk van het Leersumse Veld. 

 

  

R&M versie 06-03-2021

 

DOWNLOADEN KAART OF GPX

 

Bovenstaande route kunt u zien op de routeplanner met kaart of satelliet, opslaan als PDF of printen als routekaart via onderstaande link:

Digitale kaart Ruiteren&Mennen door het Leersumseveld Utrechtse Heuvelrug korte route 11 km

 

Voor GPS rijders is de route te downloaden als GPX bestand via onderstaande link: 

GPX bestand Ruiteren&Mennen door het Leersumseveld Utrechtse Heuvelrug korte route 11 km

 

 

Bijzonderheden:

  

Deze route is geupdate op 06-03-2021

 

   De route is toegankelijk voor ruiters en menners.

De route is in het veld bewegwijzerd middels knooppuntborden.  De te volgen nummers vanaf parkeerplaats Scherpenzeelseweg 75-90-91-93-94-95-90-75-74-88-89-84-83-77-76-75-parkeerplaats. Ook te rijden in omgekeerde volgorde. Indien u start vanaf Het Leersumse Veld dan is de route 1,6 km langer.

 

Het Leersumse Veld

Heulweg 10  
Leersum 
 

Parkeerplaats Utrechtse Baan

Splitsing Utrechtese Baan / Scherpenzeelseweg nabij knooppunt 75

Coördinaten: 

52.023821383226704, 5.449932217597962

 

Het paardenpad loopt grotendeels om het Leersumse Veld heen, buiten het hek langs, maar de plas is duidelijk te zien en is een schitterend gezicht. Ten noordoosten van het veld gaat het paardenpad wel door het gebied, hier lopen ook runderen. Om het begrazigsgebied te doiorkruisen moeten er twee hekken geopend en uiteraard ook weer gesloten worden.

De paden bij Leersum zijn voornamelijk zandpaden met hoogte verschillen, we zitten hier immers al een stuk zuidelijker op de Utrechtse Heuvelrug.  

 

Let er wel op dat sommige stukken zwaar zijn door mul zand (bijvoorbeeld tussen knooppunt 89-84, de kruising ten noorden van 76) en richting Amerongen de hoogteverschillen toenemen. Het pad tussen 70 en 71 wordt drassig bij regenval.

Voor knooppunt 90 zit een steile helling, menners kunnen als alternatief het zandpad pakken wat voor de helling langsloopt en verderop naar links (dit is geen ruiterpad). De route heeft tussen 94 en 91 een mooi uitzicht op de afloop van de Heuvelrug. 

Deze route steekt ook de Scherpenzeelseweg over, het donkere bos van Amerongen in.


 

Points of Interest voor hippische toeristen:

 

De juiste locatie van de vermelde POI’s kunt u bekijken op de kaart via bovenvermelde link. 

 

 

 

 

 

 

 



Nieuws

Alle nieuwsitems

Dierenarts Jolande Sonneveld vraagt aandacht voor herziening wolvenbeleid
Lees meer >

Tilburg: Bosgebieden De Gaas en Heidepark-Vredelust tijdelijk afgesloten in november
Lees meer >

Transportverbod voor paarden in 2027 vanaf 30°C
Lees meer >



Stichting Ruiteren & Mennen in Nederland © 2026 Design by Medusa